Pierwsza pomoc w urazach tkanki skórnej

Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku skaleczenia? Wszystko zależy od rodzaju rany.

Niezależnie od tego, czy spotykamy się ze zwykłym otarciem lub niewielkim skaleczeniem powinniśmy pamiętać o skutecznym działaniu, które pozwoli nam uniknąć dalszych powikłań i zakażeń oraz pomoże odkazić i wyleczyć ranę.

Jak pokazują przeprowadzone przez nas badania, do zranień i skaleczeń dochodzi przede wszystkim podczas wykonywania prac domowych, takich jak gotowanie, prace porządkowe i naprawcze w domu lub prace wykonywane w ogrodzie i na działce.

Do różnego rodzaju skaleczeń i zranień, dochodzi także wśród dużej grupy osób, jaką są majsterkowicze lub osoby aktywnie uprawiające sport. Jak radzić sobie z urazami tkanki skórnej i dlaczego tak ważna jest skuteczna pierwsza pomoc?

Skaleczenia i rany, które najczęściej powstają podczas prac domowych, odbierają nam komfort i sprawiają, że musimy działać ostrożniej, unikać pewnych ruchów, co w konsekwencji powoduje brak precyzji i niemożność działania zgodnie z planem.

Dlatego w przypadku skaleczeń, musimy pamiętać o wykonaniu odpowiedniej pierwszej reakcji, która pozwoli skutecznie zabezpieczyć zranienie, a jednocześnie sprawi, że rana będzie goiła się szybciej.

Najczęściej stosowanym sposobem radzenia sobie z powstałym urazem, jest przemywanie zranienia wodą utlenioną, a następnie stosowanie plastrów lub opatrunków.

Aby ułatwić gojenie drobnych ran i skaleczeń najlepiej jest zastosować maść z antybiotykiem, która zapobiega powstawaniu zakażenia.

Stosowanie takich maści sprawdza się również w przypadku oparzeń, ukąszeń lub owrzodzeń, czyli w tych sytuacjach, w których podrażnieniu i skaleczeniu ulega nasza skóra.

Idealny preparat z antybiotykiem w formie maści, powinien przyspieszać gojenie się ran, skutecznie odkażać i dezynfekować.

Rodzaje ran

Rodzaje ran

Ze względu na mechanizm uszkodzenia tkanek, możemy rozróżnić kilka rodzajów ran urazowych.

4 zastosowania maści z antybiotykiem​

4 zastosowania maści z antybiotykiem​

Rany powstające naszej skórze są zazwyczaj skutkiem urazu, który zdarza się podczas wykonywania prac domowych, majsterkowania, prac w ogrodzie, grillowania lub w trakcie aktywności fizycznej np. jazdy na rowerze, gry w piłkę, wspinaczki.