Rodzaje ran

Rana to mechaniczny proces uszkodzenia skóry, a często także innych, głębszych tkanek. Na powstanie rany wpływ ma wiele czynników, które uszkadzają skórę, a do których możemy zaliczyć m.in.: czynniki fizyczne, chemiczne lub termiczne. Jest wiele rodzajów ran np. otarcia, zadrapania, rany kłute, cięte, oraz rany termiczne lub chemiczne, w których ze względu na głębokość uszkodzenia tkanki, możemy rozróżnić kilka rodzajów:

  • Otarcia i zadrapania, w których uszkodzony zostaje naskórek i powierzchowna warstwa skóry. Do otarć i zadrapań może dochodzić najczęściej w takcie wykonywania prac domowych, majsterkowania lub aktywności fizycznej.
  • Rany powierzchowne, to takie które nie przekraczają warstwy podskórnej tkanki tłuszczowej.
  • Rany głębokie, najczęściej obejmują warstwę podskórną tkanki tłuszczowej.
  • Rany drążące, które przenikają do głęboko położonych warstw.

Ze względu na mechanizm uszkodzenia tkanek, możemy rozróżnić następujące rany urazowe:

Skaleczenie

To zaraz po występujących często otarciach i zadrapaniach, najmniej inwazyjny rodzaj zranienia, który zwykle goi się szybko oraz nie wymaga stosowania skompilowanych opatrunków. Do skaleczeń może dochodzić najczęściej w trakcie wykonywania prac domowych, majsterkowania, prac ogrodowych, a także w trakcie wykonywania aktywności fizycznej np. jazdy na rowerze, gry w piłkę. W przypadku tego typu ran najlepiej stosować maść z antybiotykiem lub spray, które skuteczne odkażają i dezynfekują ranę, przyspieszając jej gojenie.

Rana kłuta

To niewielka, ale głęboka rana, z której krwawienie jest raczej krótkotrwałe. Najczęściej do jej powstania dochodzi za pomocą ostrego, cienkiego narzędzia, które przebija warstwy skóry. Rana kłuta, jest poważnym rodzajem rany, w przypadku której konieczna jest konsultacja lekarza. W momencie powstania rany kłutej należy wykluczyć ewentualne uszkodzenia narządów wewnętrznych, a także wyeliminować zakażenie tężcem. Taką ranę najlepiej zabezpieczyć opatrunkiem i bandażem. Po pewnym czasie, aby przyspieszyć gojenie się rany i wyeliminować ryzyko powstawania blizn na ranę można stosować maść z antybiotykiem.

Rana cięta

W odróżnieniu od ran kłutych, rany cięte charakteryzują się obfitym krwawieniem. Rany cięte powstają najczęściej w skutek skaleczenia ostrym narzędziem np. nożem kuchennym, w trakcie wykonywania prac domowych. W przypadku pierwszej pomocy, konieczne jest zastosowanie ucisku, poprzez przyłożenie do rany np. sterylnego gazika i uciskanie zranionego miejsca. Następnie ranę należy opatrzyć i odkazić, aby zapobiec zakażeniu tkanek. Jeśli rana jest głęboka, a występujące krwawienie obfite należy zgłosić się do lekarza, który prawdopodobnie zaleci zszycie rany.

Rana szarpana

Ten rodzaj rany powstaje najczęściej na skutek działania na tkanki przedmiotu o ostrych i nierównych narzędziach np. piła, drut. Rany mają poszarpane i nierówne brzegi. W zależności od rodzaju nacięcia mogą być głębokie lub płytkie. W przypadku takiej rany ważne jest skuteczne odkażenie rany i zastosowanie opatrunku.

Rana kąsana

To rany spowodowane najczęściej ugryzieniem np. przez psa, które w zależności od rodzaju uzębienia mają charakter rany szarpanej lub kłutej. Tego typu rany mogą być zarówno głębokie, jak i płytkie. W przypadku rany kąsanej konieczna jest konsultacja lekarska i wykluczenie zakażenia tężcem. Skuteczne gojenie się rany może wspomóc maść z antybiotykiem lub spray na skaleczenia.

Rana termiczna

Powstaje na skutek oparzenia np. płomieniami, gorącą wodą lub innymi płynami i parą. Oparzenia występują w 3 stopniowej skali. W przypadku oparzenia I stopnia, w którym dochodzi do uszkodzenia naskórka, a jego objawami jest zaczerwienienie skóry i ból, wskazane jest użycie maści z antybiotykiem. Objawy oparzenia ustąpią po kilku dniach bez pozostawienia blizn.

Rodzaje ran

Rodzaje ran

Ze względu na mechanizm uszkodzenia tkanek, możemy rozróżnić kilka rodzajów ran urazowych.

4 zastosowania maści z antybiotykiem​

4 zastosowania maści z antybiotykiem​

Rany powstające naszej skórze są zazwyczaj skutkiem urazu, który zdarza się podczas wykonywania prac domowych, majsterkowania, prac w ogrodzie, grillowania lub w trakcie aktywności fizycznej np. jazdy na rowerze, gry w piłkę, wspinaczki.